Спортски вести

Платини проговоре после апсењето

Напишано од Mr. M

Мишел Платини поранешниот претседател на УЕФА се огласи откако беше однесен во притвор на распит и потоа пуштен. Тој е ослободен после неколку часа испитувања поврзани со истрагата околу малверзацијата за доделувањето на домаќин на следното Светско Првенство 2022 година Катар.

Адвокатот на Платини, Вилијам Бурдон изјавил дека притворот е укинат и осудил што се кренала толку голема врева за ништо. Според него Платини добил неправеден притвор.

Според она што можевме да го најдеме, Палтини се чуствува мирно и безбедно поради тоа што нема никава умешаност во било која афера.

За авторот

Mr. M