Кариера Спорт

Познати фудбалери кои имаат неверојатно успешни и профитабилни кариери

Напишано од Mr. N

Овие луѓе не само имаа неверојатно успешна кариера во фудбалот, тие успеаја да влезат во деловниот свет и со тоа да го прошират своето богатство …

Фудбалот е еден од најпопуларните, а со тоа и најплатените спортови на планетата. Некои трансфери на играчи можат да чинат милиони, што значи дека играчите можат да се збогатат во ниеден момент и на тој начин да добијат неверојатни суми пари. Додека многу луѓе заработуваат доволно пари од фудбалот, некои немаат доволно, па затоа се обидуваат да заработат на различни начини.

Поради ова, има фудбалери кои покрај фудбалот, решиле да започнат нови бизниси, создавајќи неверојатно успешни и профитабилни кариери.

Ви претставуваме 6 фудбалери кои покрај фудбалскиот свет, влегоа и во водите на деловните свет:

Филип Лам

Познатиот Германски фудбалер држи неколку кладилници, а исто така е сопственик на компанијата “Schneekoppe”.

Матју Фламини

Фламини има компанија под име “GFBiochemicals” со која пробува да најде заменско гориво за фосилните гасови.

Андреа Пирло

После неговото заминување од фудбалските терени, Пирло отвори своја винарија во која произведува 15 до 20 илјади шишиња вино годишно

Жерард Пике

Популарниот играч на Барселона е сопственик на компанијата Космос Глобал која инвестира во различни спортски активности

Оливер Кан

Легендарниот голман на Баерн Минхен неколку години работеше како коментатор, за подоцна да ја отвори компанијата “Goalplay” која продава опрема за голмани и креира апликации.

Дејвид Бекам

Некогашниот фудбалер на Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид успеа да создаде милиони, благодарение на неговата успешна манекенска кариера.

 

 

DL_Multifresh_300x250.jpg

За авторот

Mr. N