Селебрити

Познатите кои донираа милиони за помош со коронавирусот

Напишано од Mr. M

Многу луѓе сега ги губат своите работни места, заради карантинот не можат да одат во продавница, а многу деца во светот гладуваат. За среќа, има славни личности кои се многу хумани. Како што коронавирусот се шири низ целиот свет, познати личности прават што можат за да помогнат, пишува Инсајдер.

Џастин Тимберлејк донираше пари на Банката за храна на Средниот југ, во неговиот роден град Мемфис. “Ова е лудо време, но запомнете дека сите сме заедно во ова. Почнете од малите работи и поддржувајте ги вашите локални заедници со тоа што ќе им дадете храна на оние што имаат потреба” – напиша тој на својот Твитер профил.

Image result for justin timberlake

Рајан Рејнолдс и Блејк Лајвли донирале 1 милион американски долари за Feeding America и банки за храна во Канада.

Image result for ryan reynolds and blake lively

Џастин Бибер им понуди „молитви и поддршка“ на народот во Кина и откри дека направил донација

“Гледајќи ги вестите, не можев да замислам колку страшно би било да се има нова болест да влијае на мојата сопруга, моето семејство и моите пријатели. Кино, ние сме со вас како колективна хуманост и ви дадовме донација за поддршка. Без разлика дали е ова или за пожарите во Австралија, треба сите да бидат таму едни за други “, напиша пејачот на својот Инстаграм.

Image result for justin bieber

Стивен Кари и Ајша Кари донираа пари на Банката за храна на заедницата во округот Аламеда преку нивната фондација Eat.Learn.Play. Играчот во НБА и неговата сопруга решија да им помогнат на децата чии училишта се привремено затворени и обезбедија повеќе од еден милион оброци за деца.

Image result for stephen curry

Џими Фалон вели дека тој и неговото семејство донирале за Feeding America, „за да им помогнат на најранливите“. „Во моментов размислувам за тоа што можеме да направиме за да им помогнеме на најранливото население – деца кои губат еден оброк на ден на кој можат да се потпрат, на нашите пријатели и семејства кои се соочуваат со проблеми со работата, постарите и семејствата со ниски приходи“, напиша Фалон на Инстаграм и сподели слика од приемот за неговата донација.

Image result for jimmy fallon

TikTok се здружи со Арнолд Шварценегер за да обезбеди оброци за семејствата погодени од затворањето на училиштата.

Image result for arnold schwarzenegger

За авторот

Mr. M