Селебрити

Samuel L.Jackson е официјално најплатениот Холивудски актер

Напишано од Mr. N

Според голем број Амерички анализи од страна на Box Office Mojo, одличниот актер Samuel L.Jackson е најпозната банкарска ѕвезда во Холивуд, благодарение на 120-те плус филмови кои остварија 13.3 милиони долари во филмската индустрија низ целиот свет.

Холивудски репортер тврди дека голем дел од неговото богатство доаѓа од Марвел филмовите, кои имаат девет најпрофитни филмови за последните 10 години. Во Марвел, Џексон го игра Ник Фјури, шефот на Одмаздниците.

Исто така, во последните 30 години, Џексон просечно учествувал во пет филмови годишно, од кои некои се најбарани и незаборавни филмови, па затоа очигледно е зошто тој е најзаслужен актер на сите времиња.

Најголемиот успех во кариерата, Џексон го оствари со филмот Pulp Fiction, каде што целиот свет го знаеше поради зборот “motherfucker”, со што стана актуелен и претпознатлив на филмската сцена.

 

За авторот

Mr. N