Бизнис совети

Совети за оние претприемачи кои размислуваат да се откажат

Напишано од martin

Се откажавте од вашата работа и решивте да бидете свој претприемач. Бевте полни со идеи, соништа и оган, сакавте да го промените општеството. Но, сега кога ќе размислите, посакувате да се вратите во нормалната работа од 9 до 5. И тоа е разбирливо, да ги продавате вашите услуги и да бидете одбивани и одбивани, може да биде деморализирачки и неиздржливо. Сепак, пред да се откажете, прочитајте ги овие подолу совети, и размислете два пати.

Ако некогаш е нешто битно, а шансите се повеќе против вас, вие пак треба да го направите тоа! – Елон Маск

Луѓето кои се доволно луди да мислат дека може да го променат светот, се оние кои ќе го сменат. – Стив Џобс

Замисли дека можеш и дека си на пола пат. – Теодор Рузвелт, 26-от претседател на САД

Многу неуспеси во животот се на луѓе кои не сфатиле колку се блиску до успех кога се откажале – Томас Едисон, изумител на ламбата

Вие никогаш нема да изгубите, се додека не се откажете. – Мајк Дитка, поранешен американски фудбалер

Секогаш изгледа невозможно се додека не се направи – Нелсон Мандела

Ја празев секоја минута од тренингот, но си реков, не престанувам! Сега страдај и живеј го остатокот од животот како шампион! – Мухамед Али

Изградете си ги своите соништа, бидејќи ќе дојде некој друг и ќе побара да ги остварите неговите! – Фара Греј, американски бизнисмен и автор

Не е дека јас сум паметен, работата е што јас сум останал подолго време со проблемите! – Алберт Анштајн

Не се плашете да се откажете од доброто за да го имате одличното – Џон Рокфелер

Никогаш не го мешајте едниот пораз со крајниот пораз – Скот Фицџералд, американски автор

 

За авторот

martin