Водич за патување

Според експертите, ова ќе бидат најпосетуваните градови за 2020 година

Напишано од Mr. M

Секое лето, Салцбург се претвора во голема сцена и градот со 150.000 луѓе станува културен центар на светот, привлекувајќи повеќе од 250.000 љубители на културата и музиката. Најважниот музички фестивал Моцарт го слави својот 100-ти роденден следната година. Ова послужи како инспирација на Lonely Planet кога состави список на градови што треба да ги посетите во 2020 година.

Вашингтон, каде постојано се случува нешто ново, Каиро, кој ќе го отвори најголемиот музеј во светот следната година, ирскиот културен град Голвеј и поранешната германска престолнина Бон, која повторно се појави на радарот на туристите, се во првите пет.

Еве ја листата од градовите кои се очекува да бидат најпопуларни во 2020 година…

1. Салцбург, Австрија
2. Вашингтон, САД
3. Каиро, Египет
4. Голвеј, Ирска
5. Бон, Германија
6. Ла Паз, Боливија
7. Кочи, Индија
8. Ванкувер, Канада
9. Дубаи, Обединети Арапски Емирати
10. Денвер, Колорадо

DL_Multifresh_300x250.jpg

За авторот

Mr. M