Патувања

Три занимливи дестинации кои треба да ги посетите во зимските месеци

Напишано од Mr. N

Зимските месеци, особено Јануари и Февруари, се време кога многумина од нас се одмораат од патувањето.

Сепак, голем дел од луѓето своите зимски одмори ги користат за патувања на популарни туристички дестинации.

Ако сте и вие дел од оние кои сакаат да патуваат во текот на зимата, ова се три интересни дестинации кои би можеле да ги посетите:

Рованиеми, Финска – родниот град на Дедо Мраз

Дали има подобро место да го поминете вашиот зимски одмор, отколку во родниот град на Дедо Мраз?

Сместен во близина на Арктичкиот круг, главниот град на Лапонија во Финска е една од најатрактивните зимски дестинации во Европа.

Само осум километри од центарот на Рованиеми се наоѓа селото на Дедо Мраз. Можете дури и да испратите разгледница преку службената пошта на Дедо Мраз.

Можете да се возите со санки што ги влечат ирваси или да крстарите со брод на реките Кемијоки и Оунасјоки.

Исто така, не заборавајте да го пробате leipäjuusto, традиционалниот десерт направен од пржено меко сирење со џем од јагода (познат како нордиска капина).

Destinacii sto treba da gi posetite vo januari 02

Амстердам – ​​рај за лизгање

За сите оние туристи кои не се плашат од студот, Амстердам може да биде одличен избор.

Започнете го денот со прошетка низ централните улици на градот или со крстарење со брод низ некои од бројните канали.

Во градот има многу лизгалишта, па можете да изберете дали сакате да се лизгате во текот на денот или навечер.

ICE Amsterdam е идеално место за уживање во холандскиот зимски шарм.

На крај можете да се загреете во едно од автентичните, таканаречени „кафени“ кафулиња и пабови.

Destinacii sto treba da gi posetite vo januari 03

Исланд – дестинација од соништата

Прегрнете го снегот и студот на Исланд, бидејќи зимата е сезона што носи уникатни искуства што не се достапни во кое било друго време од годината.

Како прво, зимските месеци се време кога имате најголема шанса да ја видите поларната светлина за време на чисти и темни ноќи.

Покрај тоа, водата што тече низ глечерите и пештерите се замрзнува и создава таканаречени кристални пештери.

Овие прекрасни тури низ мрачните пештери се неопходни ако го посетите Исланд во текот на зимата.

Destinacii sto treba da gi posetite vo januari 04

За авторот

Mr. N