Филмови

Видео интервју на Самир Љума, еден од оние кои стои позади успехот на „Медена земја“

Напишано од Mr. M

Деновиве цела Македонија е горда на огромниот успех кој го постигнавме со документарниот филм „Медена земја“ кој доби две номинации на овогодинешните најпрестижни награди Оскари. Не можевме ни да замислиме нешто поубаво од ова.

На интернет пронајдовме едно кратко видео интервју од ноември минатата година, со Самир Љума, кинематограф и еден од луѓето кои стои позади овој документарец.

Освен што е ниминиран за Оскар, „Медена земја„ беше награден филм на „Санденс“. Меѓу тие награди, една за најдобра кинематографија им припадна на Самир jума и на Фејми Даут.

За авторот

Mr. M