Водич за готвење

Видови на храна кои го забрзуваат опоравувањето на мускулите

Напишано од The Gentleman

Најчесто кога запазуваме што и колку јадеме, причината позади тоа е дека сакаме да намалиме вишокот на килограми или сакаме да качиме мускулна маса. Но, може да го правите тоа со видови на храна и пијалоци кои ги имаат тие својства – и додатно да го забрзаат опоравокот на вашите мускули! Нема потреба секое движење и седнување да ви биде тешкотија после одличниот тренинг нозе.

Во оваа статија одбравме неколку видови на храна кои може да ги јадете со секој оброк со цел да го забрзате вашиот опоравок и да го намалите уморот, независно дали сакате да тренирате наутро, попладне или навечер. Снадбете си го фрижидерот со овие намирници и почнете да ја чувствувате разликата!

1. УРДА

Урдата обезбедува два различни извори на протеин – сурутка и казеин. Сурутката (Whey) е најдобро позната по своето својство како брза храна за мускулите после тренинг, додека казеинот е спороразложувачки вид на протеин, правејќи ја урдата перфектна ужина (за пред тренинг) затоа што помага за вашите мускули да се опоравуваат дури и кога спиете. Урдата исто така содржи добри бактерии кои помагаат за подобро разложување и апсорбирање на нутриентите. Можете да ја јадете во комбинација со различни видови храна или само неа.

2. ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ И СЕМИЊА

Јаткастите плодови и семињата обезбедуваат омега 3 масни киселини кои помагаат во борбата против воспаленијата, протеин за мускулната синтеза и раст, електролити за адекватна хидратација и цинк за посилен имунитет. Овие видови на храна се перфектни за вегани и вегетеријанци, но исто така се одличен извор на протеини и други потребни нутриенти и за оние кои јадат месо и производи од животинско потекло.

3. КУРКУМА

Куркумата е полна со антиоксиданот кој се бори против воспаленија – curcumin, кое што во истражувањата покажало дека помага на намалување на заморот во мускулите кој се појавува неколку дена после интензивниот тренинг, објавено во ИСТРАЖУВАЊЕТО објавено во “European Journal of Applied Physiology”. Компонентите во овој зачин помага за намалувањето на мускулната штета и воспалението и помага за мускулен опоравок, помагајќи за повисоко ниво на атлетски перформанси. Curcumin исто така ја намалува болката блокирајќи ги воспалителните ензими. Импресивно, нели ?

4. СПАНАЌ

Спанаќот е една од видовите на храна кои спаѓаат во “суперхрана” и тоа со добра причина. Овој моќен извор на антиоксиданси помага во борбата на слободните радикали кое не само што помага за заштита од сериозни болессти како што е ракот и срцевите заболувања, туку и за побрз опоравок после тренинг. Исто така е одлично да го имате во секојдневната исхрана поради подобрување на вашето здравје и зацврстување на мускулите, според ова ИСТРАЖУВАЊЕ во Karolinska Institute во Стохлом. Спанаќот исто така содржи магнезиум, кој помага за одржување на нормална функција на мускулите и нервите и исто така е докажано дека помага за одржување на здрави нивоа на шеќерот во крвта и крвниот притисок. Вметнете го во вашата салата, како додаток на јадењето или во вашето смути.

5. ЛОСОС

Лососот содржи омега 3 кои се борат против воспаленија и додатно содржи високо квалитетен протеин – клучен елемент за градење мускулна маса. Ако тренирате претпладне или попладне, подгответе си лосос за ручек и вечера. Само гледајте да ја конзумирате вашата порција протеин до 45 минути после вашиот тренинг за оптимални резултати.

6. БЛАГ КОМПИР

Додадете благ компир во вашиот оброк после тренинг и кажете чао на заморот следните денови. Овој извор на јагленохидрати веднаш ги надополнува гликогенските резерви кои се истрошуваат после интензивен тренинг и се исто така одличен извор на бета каротен и витамин Ц за да го одржува вашето тело здраво и силно. Печете ги на скара или гответе со маслиново масло и зачини во рерна.

7. ЗЕЛЕН ЧАЈ

Зелениот чај содржи голема количина на антиоксиданси, правејќи го идеален пијалок за пред и после тренинг со цел да превенира мускулно и клеточно оштетување кое е поврзано со интензивното тренирање. Исто така помага на спортистите да останат хидратирани, кое е важно пак за тренинг и опоравок.

8. КАКАО

Какаото содржи висока количина на антиоксиданси, магнезиум и Б витамини кои помагаат за намалување на стресот во нашето тело кој е предизвикан од интензивно тренирање – ги балансира електролитите и ги зголемува нивоата на енергија. Овие антиоксиданси, наречени flavanols се способни да ја зголемат продукцијата на N.O (Nitrous Oxide) во телото, предизвикувајќи крвните садови да се опуштат и отворат, намалувајќи го крвниот притисок и подобрување на целокупното здравје. Додадете какао во вашето смути или во шејкот после тренинг.

МариоФит

За авторот

The Gentleman