Пијалоци

Зошто алкохолот и чајот се најсовршена комбинација за летен коктел?

Напишано од Mr. N

Летниот период е полн со разновидни хобија, кои почнуваат од моден дизајн , па се до почесто користење на кратки разговори и комбинации на чај во летни коктели. Сепак, најмногу што остави впечаток низ светот претставуваше чајот, кој како моќно оружје даде неколку предности кај алкохолот. Најпрвин, тој е здрав, чист антиоксидант и дава одличен вкус, што го прави коктелот поздрав со цел да ве натера повторно да нарачете пијалок, додека го пиете вашиот коктел. Друга предност е тоа што содржи кафеин во него, што го прави подолгорочен и пофункционален за време на летниот период.

Чајот и алкохолот имаат долгорочно минато. Голем дел од мажите сакаат да го комбинираат чајот во коктели кои даваат разновидни вкусови важни за да го комплетирате вашиот пијалок, од класични чаеви, па се до овошни и тропски. Тимот на Friday MK издвои 3 интересни комбинации на летни коктели, кои ви ги препорачуваме да ги испробате во вашиот дом со додаток на вкусен планински чај и јак алкохол со цел да изгледаат поиновативно.

Ладен чај од праска

Состојки:

 • 2 праски
 • 1 лимон
 • 4 полни лажици црн чај
 • 300 мл зовриена вода
 • 200 мл рум
 • Сладок сируп
 • Ментол
 • Капка апсинт
 • Морски орев

Подготовка:

Во голема тегла ставете што поголеми парчиња мраз. Пресечете една праска и пола лимон и додадете го чајот. Истурете ја зовриената вода и почекајте 3 минути. Следно, ставете го во шолјата со парчиња мраз, каде ќе го додадете румот, капка лимон и сладок сируп за вкус. Исто така, како додаток ќе го ставите и апсинтот. На крај, ќе ја додадете втората праска заедно со ментол и морски орев кое треба да го сервирате во шолји за чај.

Џин и чај

Состојки:

 • 100 мл ладен чај
 • 50 мл џин
 • 1 лимон

Подготовка:

Направете ладниот чај да остави свежи ливчиња во водата преку лесен, вкусен чај ( јасмин ). Може да додадете парчиња краставица, ментол, лимон, со што ви оди најубаво. Пред да го сервирате, потребно е да го комбинирите со џин наместо мраз и неколку капки свеж лимон.

Анлгиски доручек со мартини

Состојки:

 • 50 мл комбиниран чај со џин
 • 15 мл бели јајца
 • 15 мл сок од лимон
 • 15 мл мармалад

Подготовка:

Додадете го џинот во вкусниот природен чај неколку минути и изоставете ги кесичките. Ако користите бели јајца, измешајте ги убаво состојките без мраз, а потоа и со мраз, пред да го составите мистериозниот коктел.

 

За авторот

Mr. N