Автомобили

Зошто автомобилската компанија Рено му даде отказ на генералниот директор?

Напишано од Mr. M

Францускиот производител на автомобили „Рено“ го отпушти извршниот директор Тиери Болор, во друга промена на раководството по апсењето на поранешниот извршен директор и претседател Карлос Гон. Одлуката се донесе еден ден откако Нисан, со кого Рено е во сојуз, назначи нов извршен директор, велејќи дека двете компании се решени да ги расчистат работите по скандалот околу поранешниот шеф Карлос Гон, кој ги затресе двете компании.

Одлуката за ослободување на Болор стапува на сила веднаш, објави компанијата по состанокот на управниот одбор на компанијата. Рено најави дека Болор привремено ќе биде заменет со сегашната главна финансиска директорка Клотилд Делбос. Болор го замени Гон кога беше уапсен во Токио минатиот ноември под обвиненија дека фалсификувал финансиски извештаи и пријавил ситни обвиненија, со што ја поткопувал довербата.

 

DL_Multifresh_300x250.jpg

За авторот

Mr. M