Стил

Зошто бритнаскиот стил е закон во машката мода?

Напишано од Mr. M

Кога станува збор машката мода, британците секогаш биле лидери, иако во последните неколку години, италијаните се пример за машка мода. Британскиот стил секогаш ќе биде меѓу најпопуларните стилови поради мешавината на елганцијата и ексцентричноста.

Британците се оние кои го измислиле костумот. Тие до ден денеска прават беспрекорни костуми со совршен крој кои ги комбинираат на различни начини. Дали станува збор за кошула џемпер или пак ролка.

Related image

Другата работа по која британскиот стил е препознатлив е неговата практичност. За добар британски стил се што е потребно е само неколку класични парчиња на гардероба. Што поедноставно тоа подобро. Бела маица, ролка, добро скроен костум…

Related image

Еден од најдобрите примери за британскиот стил е Дејвид Бекам. Тој е секогаш совршено облечен за секоја прилика. Од комбинациите со блејзери на Вимбелдон до кожните моторџиски јакни. Во британскиот стил постои флексибилност и креативност, а главната причина за тоа е променливото време кое што го има во Британија па често мажите мора да спремни на тие услови.

Image result for british men style

Кога збориме за бринаскиот стил, многу е важна удобноста. Костумите, џемперите и кошулите мора да бидат удобни и во нив треба да се чуствувате како да носите тренерки.

За авторот

Mr. M