Технологија

Зошто iPhoneXs е едно од најдобрите откритија на Apple?

Напишано од Mr. N

Пред две недели, сите сме запознаени со фактот дека Apple го објави новиот iPhone Xs. Фановите на iPhone со денови го чекаа овој момент со цел да го заменат нивниот стар модел.

Сега, две недели после неговото промовирање, откако се објави Xs низ секојдневните работни места, неколку пеколни Њујорк патувања, ноќи надвор од пиењето и сето тоа помеѓу, никој не беше посреќен од тоа што го постигна Apple за S ажурирањето.

Пред да навлеземе длабоко во детали, важно е да се има во предвид дека Xs е ажурирање на S како многуте S-ажурирања кои стојат пред него. Откако iPhone 4 стана 4S, јасно е дека ажурирањето на S не е ремонт, туку претставува високо полирање.

Ако сакате иновацијата што го прави новиот телефон да се чувствува различно од неговиот претходник, најдобро е да го почекате следниот модел. Ако сакате нешто подобро од двата телефони со кои споделувате броеви, одете со S моделот. Во тие услови, Xs е, без сомнение, најдобер S модел кој некогаш бил создаден од страна на Apple.

Стабилност

Првата работа што Apple ја претстави со новиот iPhone е направен со подобро стакло отпорно на гребење на предната и задната страна. Охрабрени од ова тврдење, многу луѓе што го користат Xs без маска среќни се што можат да кажат дека е 100% добар. Времето ќе покаже дали тоа останува точно, но сега за сега е одличен.

Водоотпорност

Истиот екран со зголемен отпор на гребење е поефикасен во вода. Тоа подразбира дека екранот кој е осетлив на допир е подобро функционален на дожд од претходните iPhone-и. Тоа е логичен чекор за телефон со зголемена водоотпорност, но дава изненадувачка прецизност  за време на дожд, нешто што го немаа претходните верзии на iPhone. Оваа прецизност може да ја забележите и додека се туширате.

Скенер за лице

iPhone Xs користи приближно ист софтвер за да го отклучите телефонот со скенирање на твоето лице како iPhone X, но има нови сензори вградени за да се направи тоа отклучување безгрижно и побрзо. Ова всушност може да биде најголемата надградба на iPhone X над Xs. FaceId за време на неговото промовирање, секојдневната употреба на него во iPhone X неизбежно доведе до фрустрации со ограничено растојание и брзина. Овие недостатоци се отстранија кај Xs.

Фотографии

Камерата со двојна леќа на iPhone Xs е апсолутно чудо. Се практикуваат фотографии направени на DSLR, но сè потешко е да се оправда носењето на дополнителна вреќа со опрема за фото апарати, кога телефонот во вашиот џеб дава восхитувачки подобри резултати. Снимањето е значително побрзо. Режимот на портрет е подобар од било кога. Дури и со агресивно намалување на бучавата, користење на мал труд при снимањето дава остри резултати. Снимањето со слаба осветленост дава изненадувачки јасни слики. Фотографии во живо се магични.

View this post on Instagram

Not bad IPhone XS.. #shotoniphone

A post shared by Dhyana Viscardi (@diwiworld) on

MEMOJI

Едноставно кажано, memoji се новитет кои дебитираа на iPhone X. Моделот xS подобро се справува со нив. Тие се поточни и побрзи овој пат и воведувањето на MeMojis во iOS12 го обнови интересот кај многу луѓе, но сомнително е дека тие некогаш ќе станат примарна форма на комуникација за голем дел од луѓето.

Батерија/ Безжичен полнач

Xs моделот всушност добива преработена обвивка за полнење вградена во позадината, која безжично се полни побрзо и бара помалку пребирлив контакт со полначот. Содржи мала метална плоча на задниот дел за магнетното монтирање во вашиот автомобил. Самиот живот на батеријата се чувствува малку подобар од Xs до X, но разликата во крајна линија е незначителна. Секој кој се движи од постар iPhone, несомнено, ќе забележи големо подобрување.

Додека светот чека на новиот (можеби на поклапање) iPhone 11 да излезе на пазарот, моделот xS дефинитивно е на врвот и досега е едно од најдобрите откритија што е создадено од страна на Apple, и најдобар паметен телефон кој моментално можете да го купите.

 

 

 

 

 

 

За авторот

Mr. N